Wychowanie malych dzieci

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w jakim dojeżdża do ograniczenia liczbie czerwonych krwinek. Są bogate przyczyny powstania niedokrwistości w systemie młodego człowieka: potrafi żyć dana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów bądź te w układu ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie wtedy jest raczej powszechnie spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Lecz w sukcesu kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości natury zaś jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest wtedy zjawiskiem dość normalnym. W ciągu ciąży więc mówimy o zaistnieniu anemii, kiedy przylega do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie poprawia to wprawdzie faktu, że ważne niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej mamy mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W początkowym okresie ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W nowym trymestrze może wywołać do powstawania wad rodzonych, a w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu i pieczenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i ceny odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość szybko rośnie w okresie wstąpienia w ciążę. Leczenie anemii zależy z jej poziomu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której uczestnikiem był brak żelaza, jest ciągle leczona doustnymi środkami pełniącymi jego liczba. Bardzo rzadko stawia się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi to zawsze droga o wiele krótsza niż w wypadku przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy wskazana będzie i transfuzja krwi – dzieje się tak przeważnie w formach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej wzorami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z pamiątką i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli to, istniejąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może przynieść do poważnych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.