Walka z bezplodnoscia

Posiadanie dziecka to marzenie większości ludzi, a na pewno bardzo dużej ich części. Niestety, nie każdemu dane jest posiadanie własnego dziecka. Problem bezpłodności dotyczy bardzo wielu par. O ile klinika leczenia niepłodności jeszcze kilkanaście lat temu była rzadkością, o tyle dziś znajduje się w każdym większym mieście.

Gdzie szukać pomocy?

Możliwości leczenia niepłodności są również dzisiaj o wiele większe niż kiedyś. Dziś bezpłodna para, w zasadzie zawsze ma szansę na dziecko. Klinika leczenia niepłodności oferuje wiele rodzajów pomocy. Istnieją różnego rodzaju środki zwiększające płodność. Oczywiście, aby pomóc parze w spłodzeniu dziecka należy na samym początku zbadać, po czyjej stronie leży wina.

Kiedy to problem leży po stronie mężczyzny…

Leczenie wygląda bowiem zupełnie inaczej w przypadku bezpłodności u kobiety, a inaczej, gdy chodzi o mężczyznę. Jest to bardzo delikatny problem, dlatego też klinika często oferuje pomoc psychologa. Oczywiście to czy ktoś jest płodny czy też bezpłodny nie zależy od niego. Dlatego też bezpłodność nie powinna rodzić poczucia winy, czy też nie powinna obniżać samooceny. Niestety jednak dzieje się inaczej. Bardzo często, jeśli okazuje się, że przyczyna niepowodzeń w staraniach się o dziecko leży po stronie mężczyzny, reaguje on złością. Mężczyzna w naszym kręgu kulturowym powinien być w stanie spłodzić dziecko, jeżeli chce być męski. Niestety, ale takie są właśnie obowiązujące wzorce kulturowe, które jednak powoli ulegają zmianie.

Klinika leczenia niepłodności

Bezpłodna kobieta

Jeśli natomiast to kobieta jest bezpłodna, to również głęboko to przeżywa. Jednakże, w tym wypadku problemy emocjonalne mają zupełnie inną naturę. Kobieta ma silny instynkt macierzyński, przez co przeraża ją fakt, że nigdy nie będzie miała swojego dziecka. Co więcej, kobiety które nie mogą mieć dzieci niejednokrotnie obawiają się, że zostaną z tego powodu porzucone przez partnera. Warto więc patrzeć na problem bezpłodności jako na problem pary, a nie tylko partnera, który jest bezpłodny. Klinika leczenia prezentuje właśnie taką postawę, przez co zapewnia nie tylko pomoc w leczeniu bezpłodności, lecz również komfort psychiczny pacjentów.