Uziemienie gniazdka

Uziemienia elektrostatyczne są niezwykle ważnym składnikiem w przemyśle i transporcie łatwopalnych gazów i drugich substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny koncentruje się w pobliżu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w wszystkiej Europie wchodzi do ponad 400 wypadków spowodowanych oczywiście tymi wydarzeniami. Zapłony, pożary, i nawet wybuchy to doskonale realne niebezpieczeństwo, którego osobę ma jakiś zdrowo myślący człowiek oraz inwestor w branży.

Tutaj z dopłatą przychodzą nam mechanizmy oraz sposoby uziemień elektrostatycznych. Ich dodawanie w zasadzie zmniejsza się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym przewodem do celu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na rynku istnieje spora liczbę ich rodzajów - kleszczowe, przykręcane śrubami, mocowane w jednej obudowie pojemnika. Bardziej rozwinięte systemy umożliwiają i na monitorowanie uziemienia w czasie rzeczywistym. W związaniu z innymi urządzeniami potrafią nie doprowadzać do dozowania produktu czy pracy nad nim w przypadku zaistnienia problemów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką opcja, zamykając zawór czy wlew, co jest użyteczne w sukcesie awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego standardu rozwiązania często używa się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość częstym problemem stosowania zacisków na urządzeniach działających z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest zły do całkowitego ograniczenia proces nakładania się powierzchni materiałem. Może to stworzyć warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo bądź całkowicie negując jego skuteczność. Dotyczy to nie tylko urządzeń, ale również pojemników i zbiorników danych do przechowywania w/w materiałów.