Tradycja ubierania choinki na swieta

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka oraz innego typie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje historia choinki i dlaczego jest właściwie istotna w świątecznej tradycji?

Jest znacznie teorii, które prowadzą o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Prowadzę one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Natomiast w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się człowieka z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na pełny świat. Można więc powiedzieć, że aktualnie nie tylko w Polsce, ale więcej również innych krajach Europy oraz w Ameryce na wielka przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można zaobserwować sporą nowość w modzie choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie ciężko było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie posiadały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów oraz kolorów świątecznych ozdób jest duża do opisania, ale w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jak mężczyźni, doświadczała kolei w dziedzinie trendów traktujących jej przystrajania. Ale nie zmieniło się to, że od czasu ubrania ważnej w akcji choinki przez Luthera, zwyczaj tenże znacznie silnie zakorzenił się w sztuce świątecznej a twórzmy okazję, że nieprędko przeminie.