Stosunki miedzynarodowe studia

Kontakty międzynarodowe są niezwykle znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po paru miesiącach, gdy więc pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Drogę na drugi kraj świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych ofert współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się bliższe i popularniejsze, oraz co wewnątrz tym idzie - także znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można kupić się na różny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna kultura oraz własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także można wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgody Europejskiej a wszystek jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka planuje uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo poważne są w tym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To korzystne w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.