Najpiekniejsze trasy rowerowe w polsce

Ogólnie można powiedzieć, że ludzi korzystających z rowerów można podzielić na dwie grupy: takich, którzy jednośladów używają jako zdrowszego i może nawet szybszego środka transportu, oraz takich, którym jazda po prostym asfalcie nie wystarcza, a od swoich pojazdów wymagają czegoś więcej. 

Zestawienie

Specjalnie dla drugiej grupy użytkowników przygotowaliśmy zestawienie zawierające najbardziej malownicze trasy rowerowe w Polsce, które warto zwiedzić swoim jednośladem.

  1. Beskid Śląski – to idealne miejsce dla osób, które szukają wrażeń nie tylko w kolarstwie wysokogórskim, ale także downhillu. Ostrzegamy, aby w pełni cieszyć się z uroków Bieszczad, należy mieć nie tylko kondycję, ale i odpowiedni rower: na Skrzycznem, czyli najwyższym szczycie Beskidów (1257 m.n.p.m.) działa jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w tamtym rejonie. Ale na wytrwałych na szczycie czeka piękna panorama rozciągająca się w dole.
  2. Wiślana trasa rowerowa – jest to świetne rozwiązanie dla osób, które mają ambicje wybrania się na kilku- lub kilkunastodniową wycieczkę rowerową. Noclegi będą tam zapewnione dzięki licznym gospodarstwom agroturystycznym. Sama trasa jest również o wiele prostsza niż we wcześniejszym przykładzie, bowiem zakłada ona poprowadzenie asfaltowej trasy rowerowej przez wały przeciwpowodziowe Wisły. Niestety, projekt wciąż nie został ukończony, dlatego osoby zainteresowane w głównej mierze trasę będą musiały wyznaczyć sobie same.
  3. Szlak Orlich Gniazd – trasa ta jest wspaniałym rozwiązaniem nie tylko dla miłośników wypraw rowerowych, ale także zapaleńców historii i kultury, znajdują się tam bowiem najstarsze zamki Polskie, wybudowane przez Kazimierza Wielkiego. Całość trasy rowerowej sięga od Krakowa aż do Częstochowy, to jest 190km. Jest to więc propozycja dla bardziej doświadczonych rowerzystów.
  4. Szlak polskim wybrzeżem – kolejna propozycja dla osób, które już pokochały wycieczki rowerowe, ale jeszcze nie czują się na tyle pewnie, by wybrać bardziej ekstremalne projekty. Szlak nadbałtycki jest częściej europejskiej drogi rowerowej Euro R-10 wytyczonej dookoła Bałtyku, więc biegnąca również przez inne kraje. Polska część szlaku zaczyna się w Świnoujściu, przebiega przez Kołobrzeg, Trójmiasto, aż w końcu do Gronowa. Trasa, mimo tego że nie należy do trudnych, jest doceniania również przez bardziej doświadczonych rowerzystów, głównie ze względu na swoją długość i wspaniale działające na zdrowie morskie powietrze.

Podsumowanie

Przedstawione powyżej trasy rowerowe w Polsce to propozycje, które są jedynie drobną namiastką tego, co Rzeczpospolita oferuje rowerzystom. Jak widać jednak, każdy, nie ważne czy doświadczony rowerzysta czy też początkujący zapaleniec, mogą znaleźć coś dla siebie.