Na endometrioze choruje co szosta kobieta w wieku rozrodczym

Endometrioza jest chorobą, na którą chorują tylko kobiety. Jest to choroba, w której komórki śluzówki macicy przemieszczają się po organizmie i wszczepiają się w różne organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę choruje co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej powstaje na jajniku. Innymi miejscami gdzie może się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak również pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym miejscem do powstania endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.


W zależności od jej umieszczenia daje różne objawy. Najczęściej jednak jest to ból przed i w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym objawem jest także ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w obrębie miednicy. Bardzo poważnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umiejscowione w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Dochodzące do tego zaburzenia w produkcji hormonów, jajniki przyczyniają się do zwiększonej liczby poronień i prawidłowego utrzymania ciąży.

mozliwe-przyczyny-nieplodnosci-do-zakladki-dla-pacjenta

Rozpoznanie

W rozpoznaniu endometriozy bardzo ważny jest wywiad z kobietą. Następnym krokiem jest przeprowadzenie badań. Niezbędne jest przeprowadzenie bardzo dokładnego badania ginekologicznego oraz badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Może ono przebiegać farmakologicznie lub chirurgicznie. Uzależnione jest to od wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie

Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu odpowiedniej ilości hormonów oraz środków przeciwbólowych. Terapia przy użyciu hormonów ma za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników a co za tym idzie do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego usuwane jest ognisko z postacią endometrium lub bardziej inwazyjnie usuwany jest jajnik, lub nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć trudną w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może nastąpić jej nawrót.