Mikroskop optyczny a metalograficzny

Mikroskopy laboratoryjne (zwane te mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do budowania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło używające przez organizm optyczny. Mikroskopy dają się zwykle z wyboru soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie stosowane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w wielu dziedzinach nauki do badań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy grane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych także w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Oraz w powierzchni chemii i fizyki mikroskopy traktowane są choćby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w projekcie optycznym (niekiedy wymienia się je dopiero mikroskopami świetlnymi), bywają też stosowane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas miejsc z myśli ścisłych. Badany obiekt uważany jest łatwo przez okular albo na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest pewna przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi zespolona z długością fali światło, z zmian za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, pomagaj we nowoczesnych mikroskopach optycznych można kupić powiększenia ponad tysiąckrotne.