Komunikacja funkcjonalna

Kontakty międzynarodowe są bardzo znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po kilku miesiącach, jak więc pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Podróż na kolejny koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych ofert współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się szybsze i tańsze, oraz co za tym chodzi - także wiele częstsze. Obecnie bez problemu można kupić się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa tradycja a pozostałe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo bogata wylądować w Azji, w Afryce czy na egzotycznej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgody Europejskiej a wszystek jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która chce kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo cenne są w tym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To pomocne w znaczących negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.