Czym zajmuje sie weterynarz

Weterynarz to specjalista do którego możemy się zwrócić w przypadku, gdy nasze zwierzę zachoruje. Nie każdy jednak pamięta o tym, że obecnie opłaca się chodzić do przychodni weterynaryjnej także profilaktycznie.

Badanie krwi

Obecnie weterynarz nie tylko przeprowadzi sterylizację zwierząt domowych. Może on także zlecić badanie krwi – tak szczegółowe jak u ludzi. Warto się na nie zdecydować zwłaszcza wtedy, gdy zwierzę ma być poddane operacji.

krajalnica do wędlin i sera

Takie badanie może ujawnić między innymi nieprawidłowe działanie nerek. W takim przypadku niemożliwe jest użycie standardowego znieczulenia i musi być zalecone inne. Może to więc uratować życie zwierzęcia – należy pamiętać, że umieralność po sterylizacji jest niewielka – około 5 procent zwierząt nie przeżywa operacji. Warto jednak zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko.

weterynarz

źródło: http://www.weterynarz-krakow.pl/wp-content/themes/starter/images/animal_1.jpg

Szczepienia

Weterynarz powinien poinformować nas o tym, jakie działania będą konieczne w przypadku danego zwierzęcia. Warto pytać o wszystko zwłaszcza na początku, gdy jest ono jeszcze niewielkie. Często właśnie wtedy powinno się wykonać potrzebne szczepienia. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o szczepienia na wściekliznę. Profesjonalne lecznice przedstawiają kalendarz szczepień i przypominają o konieczności powtórzenia. W przypadku, gdy lekarz nie ma takiej usługi, musimy niestety pamiętać o tym samodzielnie.

Zwierzę najlepiej jest przewozić w transporterze. Dostępne są zarówno większe, dla psów i kotów, jak i mniejsze dal gryzoni. Pozwala to nie tylko na wygodne przemieszczanie zwierzęcia, ale również zapewnia mu bezpieczeństwo w lecznicy. Także weterynarz może zbadać zwierzę bez większego stresu.