Czy warto kupic krajalnice

Wiele osób zastanawia się, czy zakup krajalnicy się opłaca. Wszystko zależy od tego, czy faktycznie będzie ona używana. Jeśli krajalnica ma być tylko kolejnym sprzętem ozdabiającym kuchenny blat, z zakupem należy się wstrzymać. W przypadku, gdy cenimy sobie wygodę, a w kuchni spędzamy dość sporo czasu, przygotowując posiłki i desery, zdecydowanie jest to dobra opcja!

Krajalnica to doskonała alternatywa dla zwykłego noża. Dzięki niej pokroimy chleb na jednakowej grubości kromki w zaledwie kilka chwil. To samo dotyczy wędlin i serów – szybko i sprawnie, a przede wszystkim estetycznie. Nie zawsze tak to wygląda, gdy w grę wchodzi jedynie deska do krojenia i nóż.

Najważniejsze elementy

Najważniejsze elementy krajalnicy to obrotowe ostrze z możliwością regulacji grubości krojenia, podajnik i korpus. Ostrza mogą być gładkie lub ząbkowane. Te pierwsze idealnie nadają się do krojenia serów i wędlin, natomiast ząbkowane są uniwersalne. Najlepiej, gdy ostrza są wykonane ze stali hartowanej, bo dzięki temu są trwalsze. Jeśli chodzi o korpus krajalnicy, możemy wybrać te wykonane ze stali nierdzewnej lub tytanu, lub też z tworzywa sztucznego – do użytku domowego wystarczy plastik. To samo dotyczy podajnika. Jeżeli mamy zamiar używać urządzenia często, wybierzmy stalowy, zaś plastikowy podajnik sprawdzi się u osób, które będą kroić żywność rzadziej. Trzeba również zwrócić uwagę, czy do krajalnicy dołączony jest dociskacz – bez niego jesteśmy narażeni nie tylko na mało precyzyjne krojenie, ale przede wszystkim na utratę palców.

krajalnica_bizerba_gsp_h

źródło: http://www.polkas.pl/pliki/sklep/produkty_d/krajalnica_bizerba_gsp_h.jpg

Oprócz podstawowego wyposażenia producenci często dołączają do zestawu inne ciekawe gadżety. Jednym z nich jest tacka na pokrojone plastry – dzięki niej krojenie staje się bardziej higieniczne, a przy okazji mamy mniej sprzątania. Innym ciekawym dodatkiem jest ostrzarka do noża czy schowek na kabel.

Czy krajalnica jest droga?

Taka przeznaczona do użytku domowego kosztuje przeważnie 150-400 zł. Na rynku są również krajalnice do zabudowy, a ich cena waha się między 500 a 1500 zł. Zaawansowane urządzenia, dedykowane głównie sklepom i lokalom gastronomicznym to już spory wydatek, rzędu 2000-5000 zł. Jednak ich zakup szybko się zwraca, gdy przeliczymy to sobie na zaoszczędzony czas pracy.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl