Co nalezy wiedziec o kasie fiskalnej

Na dzień dzisiejszy, konieczność instalacji kasy fiskalnej, dotyka tych podatników, których obrót przekroczy 20,000 zł. To znacznie mniej niż kiedyś. Co należy wiedzieć o kasie fiskalnej, gdy zamierzamy zakupić ją po raz pierwszy?

Zwrot za zakup

Każdy nowy podatnik jest zobowiązany do poinformowania Urzędu Skarbowego o miejscu i liczbie kas, które zakupił. Każda kasa musi spełniać wymogi zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi znajdującymi na oficjalnych stronach rządowych. Dodatkowo podatnik zapłacił za nie dysponując dowodem zapłaty (faktura lub paragon). Następnie została przeprowadza zgodnie z procedurami fiskalizacja kasy i podatnik rozpoczyna  prowadzić sprzedaż w terminie. Jeżeli w ciągu siedmiu dni od daty fiskalizacji podatnik zawiadomi Urząd Skarbowy o zainstalowaniu kasy może uzyskać zwrot za zakup do 90% wartości urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł.

Przenośne kasy fiskalne czy zwykłe?

Kasy fiskalne ogólnie dzielą się na kasy o mniejszej funkcjonalności- ERC, oraz bardzo zaawansowane – POS. Przenośne kasy fiskalne zaliczamy do kas typu ERC  – dysponują niewielką wielkością, wagą i mobilnością. Dobre dla osób przemieszczających się wystawiających proste, powtarzające się paragony. Kasy ERC mogą być jednostanowiskowe – dysponują znacznie większą funkcjonalnością. Do urządzenia można dołączyć na przykład czytnik kodów kreskowych, komputer lub wagę. Niektóre z tych kas, są stacjonarne. Kasy ERC mogą być też systemowe – najlepiej sprawdzają się w placówkach o dużej sprzedaży.

Przenośne kasy fiskalne

źródło: http://www.polkas.pl/pliki/sklep/produkty_d/krajalnica_do_pieczywa_mkp-097.jpg

Dlaczego nie opłaca się kupować używanej kasy?

Nie ma sensu zakupywać od innego przedsiębiorcy kasy fiskalnej, gdyż każde urządzenie jest zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym, zwyczajnie się to nie opłaca. Obowiązkowa wymiana modułu fiskalnego kosztuje w granicach 1000 zł. Warto wiedzieć, że w przypadku utraty kasy fiskalnej; w przypadku gdy nie mamy kasy rezerwowej – należy całkowicie zrezygnować ze sprzedaży. Po dokonaniu sprzedaży, natychmiast po otrzymaniu wpłaty od klienta, należy wydrukować paragon fiskalny do każdej sprzedaży  także wręcz go klientowi jako dowód zakupu. Zawsze należy sprawdzić czy paragon drukuje się na drugiej rolce, w przypadku urządzenia bez kopii elektronicznej. Jeżeli podatnik prowadzi działalność – praktykę w miejscu wezwania, oraz placówce leczniczej, świadcząc usługi wyłącznie dla przedsiębiorstw i wystawia dla nich faktury, nie świadcząc usług dla osób fizycznych – nie musi mieć kasy fiskalnej.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl