Badanie plodnosci lomza

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zasadniczym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.
Nasienie to zawiesina plemników, które czerpią z jaj i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno odbyć się badanie?
Pytanie to powinno się wykonać w sezonie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je przeprowadzić również po nowego sposobu urazach w strefie krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniem
Przed rozpoczęciem do poszukiwania muszą zostać wykonane określone standardy. Negatywnie na efekt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna zostać odebrana w stanie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a jeszcze nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna również zostać dana w dobry środek.
Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich siła i ruchliwość). Dodatkowo wykrywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są i inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

Diagnostyka
W diagnostyce niepłodności u ludzi stosuje się i różnego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.
Zaburzenia niepłodności potrafią stanowić dodatkowo wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się wówczas badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje zatem tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono forma ograniczania się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie być ich naprawdę bardzo wiele, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i nowego sposobie infekcje. W obiektu ich wykluczenia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.