Badanie ginekologiczne ile trwa

Kolposkopia to główne ginekologiczne badanie diagnostyczne. Kolposkopy to urządzenia stosowane przez ginekologów podczas badania - endoskopy mające możliwość wielokrotnego powiększania obrazu. Badanie podejmuje się w warunkach ambulatoryjnych.

http://www.comarch-polkas.pl/2016/02/27/system-magazynowy-wms-comarch/Program magazynowy Comarch. System WMS Polkas&Comarch

Do wykonania kolposkopii nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Konieczna jest natomiast wstrzemięźliwość płciowa na chwila dni przed. Nie można też przeprowadzać go podczas krwawienia miesięcznego. Samo pytanie nie jest surowe także bogata je prowadzić także u pań w ciąży. Kolposkopia najczęściej grana stanowi w sprawie, gdy cytologia daje niejednoznacznie wyniki. Pytanie to zezwala na stosunkowo wczesną diagnostykę raka szyjki macicy (w tzw. stadium przedinwazyjnym). Jeśli rak wybiera się w fazie rozwoju kolposkopia umożliwia weryfikację powstałych zmian. Badanie kolposkopowe polega przede wszystkim na uwagi części pochwowej szyjki macicy po jej wykazaniu się we wzierniku. Na jej powierzchni pojawiać się mogą bowiem niebezpieczne zmiany, które są niemożliwe do wykrycia podczas rutynowego badania. Najpierw ginekolog ogląda nabłonek płaski wielowarstwowy nierogowaciejący i gruczołowy, szczególnie przyciągając opinię na ich możliwość. Tam powstają bowiem najgroźniejsze choroby. Później obraz zwiększa się także dzięki wykorzystaniu zielonego filtra obserwuje podnabłonkową sieć naczyń krwionośnych. Na jej podstawie możliwe jest rozpoznanie charakteru powstałej zmiany. Kolejny krok pytania to cechy kontrastujące powierzchnię nabłonka (np. próba z płynem Lugola i kwasem octowym 3%). Kolposkopia, ze względu na potrzebny sprzęt, jest pytaniem stosunkowo ważnym i wymaga doświadczenia ze części działającego ją lekarza. Jest stale rzadko wykonywane, choć coraz częściej ponadto w ramach działalności Narodowego Funduszu Zdrowia.